Makówki, makiełki. Święta po śląsku

piątek, 8 grudnia 2017

makówki śląskie makiełki

Makiełki, moczka, siemieniotka 

Makiełki, siemieniotka, moczka, gałuszki, brzmi to wszystko trochę egzotycznie? A to śląskie potrawy wigilijne! Na śląskim stole na Wilijo nie może zabraknąć zupy grzybowej z gałuszkami (czyli kluskami), siemieniotki, czyli zupy z siemienia konopnego z kaszą gryczaną, moczki czyli piernika z moczonego w piwie lub kompocie z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i miodu, zupy migdałowej i makówek.


Słodki mak 

I o makówkach będzie dzisiaj. Makówki, czy inaczej makiełki, to danie charakterystyczne dla kuchni śląskiej, podobne desery pojawiają się jednak na wigilijnych stołach w całej Polsce. Obficie słodzony miodem mak z bakaliami z różnymi dodatkami to obowiązkowa pozycja świątecznego menu niemal w każdym domu. Na Wschodzie to kutia: mak, miód, bakalie i gotowana pszenica. W innych regionach je się kluski z makiem lub łamańce (kruche lub kruchodrożdżowe ciasteczka przeważnie w kształcie rombów). Na Śląsku są to właśnie makiełki - dodatkiem do słodkiego maku jest tu lekko czerstwa bułka. Przygotowanie jest banalnie proste, a gotowy deser znakomity, gorąco zachęcam do przygotowania :) Inne świąteczne przepisy z makiem znadziecie klikając TUTAJ.

Makówki zrobiłam wg przepisu Joanny Furgalińskiej z uroczej książki Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli (przepisy kuchni śląskiej w obrazkach). Baaardzo spodobał mi się pomysł by zamiast zwykłej lub maślanej bułki użyć pokrojonej na kromki chałki. Wyszło pysznie!

Makówki

0,5 kg maku
1 litr mleka
1 łyżka masła
6 łyżek miodu
300 g bakalii (rodzynki, orzechy włoskie, migdały, skórka pomarańczowa smażona w cukrze)
1 chałka

Mak zalać wrzątkiem, odstawić na noc, odcedzić, zemleć dwukrotnie. Mleko zagotować z miodem i masłe, dodać zmielony mak, gotować ok. 10-15 min. ciągle mieszając. Bakalie posiekać, wymieszać z gorącym makiem, chałkę pokroić na dość cienkie kromki. W naczyniu układać warstwami: kromki chałki-mak-kromki chałki-...-mak (wierzchnią warstwą ma być mak). Posypać bakaliami, schłodzić i podać na Wigilię.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!