Czysty, zabielany, ukraiński..
Odkąd pamiętam barszcz czerwony jest moją ulubioną zupą. Uwielbiam każdy! I ten czysty z uszkami lub z pasztecikiem, może być nawet w kubku do picia zamiast herbaty, i ten zabielany, z ziemniakami i mnóstwem buraków, gęsty, że łyżka staje, i ten ukraiński, z fasolą, z kapustą, ze wszystkim.. Uwielbiam :)
Na kwasie, na cytrynie, na kwasku
Idealny czysty barszcz jest słodko-kwaśny i bardzo, baaardzo pieprzny. Zdecydowanie wyraźny w smaku. Kwas może być buraczany, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ugotować barszcz na słodkich burakach i zakwasić go cytryną, kwaskiem cytrynowym albo octem. No dobrze, ocet to moim zdaniem nienajlepszy pomysł, ale wiem, że można i tak. Babcia, która gotuje najlepszy barszcz pod słońcem nigdy nie nastawiała buraczanego kwasu. Dziadziu co prawda kisił na piecu buraki dla swojego kolegi, którego żona z kolei gotowała barszcz tylko na kwasie, stąd ten kwas nie był w domu tak zupełnie nieznany, ale u nas się go nigdy używało. Smak barszczu na kwasie z buraków poznałam naprawdę późno, myślę, że zdecydowanie byłam już dorosła :)
Przyprawy to podstawa!
Babcin barszcz to barszcz na kwasku, jest zdecydowanie najlepszy na świecie, ja zaś kwasku zazwyczaj po prostu nie mam, więc gotuję barszcz na cytrynie. Przez długi czas miałam ogromny problem z doprawieniem barszczu, nigdy nie wychodził mi nawet zbliżony w smaku do tego ulubionego. Z czasem wypracowałam sobie jednak dość dokładne proporcje przypraw (zwłaszcza cytryny, cukru i soli) i ich się trzymam. Smak mojego barszczu jest nieco inny niż tego wspaniałego, babcinego, ale jest zdecydowanie pyszny i z ręką na sercu Wam go polecam! Będziecie zadowoleni :)
Barszcz z tego przepisu będzie oczywiście idealny na Święta :)
Barszcz czerwony na słodkich burakach
2-3 duże buraki (ok. 1 kg)
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
9 ziaren czarnego pieprzu
5 ziaren ziela angielskiego
4 liście laurowe
1 cebula opalona nad gazem
sok z 1 cytryny
3 ząbki czosnku
1-1,5 łyżki cukru
2,5 l wody
sól
pieprz czarny świeżo mielony
Warzywa (poza cebulą) obrać, opłukać, pokroić jakkolwiek. Do gara wrzucić wszystkie warzywa, przyprawy (pieprz w ziarnach, ziele i listek), czosnek, zalać wodą, dodać sok z cytryny, zagotować. Gotować na wolnym ogniu ok. 30 min. Następnie wyjąć warzywa, doprawić barszcz solą, cukrem i świeżo mielonym czarnym pieprzem, chwilę pogotować. Podawać w filiżankach do pasztecików, krokietów lub z uszkami.
Można również część buraków zetrzeć na tarce i podać w barszczu.
koniecznie z pasztecikami! :)
OdpowiedzUsuńa cebula kiedy?
OdpowiedzUsuńTak jak w przepisie: "Do gara wrzucić wszystkie warzywa," - na tym etapie 🙂
Usuń