Gzik jada się jak Polska długa i szeroka, choć tylko w Wielkopolsce a) jest potrawą regionalną, b) podaje się go nie tylko do chleba, ale tradycyjnie i do ziemniaków, c) ma tak uroczą nazwę :-) Reszta świata gzik nazywa po prostu.. twarogiem z dodatkami. Dodatki to tradycyjnie śmietana - jakiś czas temu przeprowadzałam wywiad w tej kwestii i podobno może być i słodka, i kwaśna, zależy od domu, posiekana cebula i sól. Sezonowo cebulę można zamienić na szczypior albo mniej ortodoksyjnie dodać także koperek czy rzodkiewkę.
Gzik (zwany też gziką) można jeść z chlebem, ale tradycyjną wielkopolską potrawą są pyry z gzikiem. Pyry, czyli dla niewtajemniczonych - ziemniaki :-) gotuje się najczęściej w mundurkach, zaś gzik do pyr przygotowuje się z większą ilością śmietany, tak żeby był bardziej lejący, jak sos. W wielu domach w Wielkopolsce pyry z gzikiem są podobno tradycyjnym daniem na bezmięsny piątek, na odpoczynek po świątecznym obżarstwie powinien być też w sam raz. No i zbliża się sezon na nowalijki, gzik z nowalijkami jest przepyszny :-)
Gzik
250 g tłustego twarogu
3 łyżki kwaśnej śmietanypęczek szczypiorku lub 1 mała cebula
sól
świeżo mielony czarny pieprz
Twaróg rozgnieść widelcem, wymieszać dokładnie ze śmietaną i posiekanym szczypiorkiem lub cebulą, doprawić. I już :-)
Gzik z ziemniakiem to kultowe danie. Właśnie takie smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym! Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)
OdpowiedzUsuń